Egy éjszaka, két reggel... – Színdarab a kommunizmus áldozatainak emlékére

A kommunizmus áldozatainak emléke előtt tiszteleg a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány legújabb produkciója, amelyet 2025. február 25-én láthat először a közönség a Kertész Imre Intézetben. Pavel Stantchev Egy éjszaka, két reggel… című kétfelvonásos drámája Kelet-Európában játszódik 1949 decemberében, a sztálini tisztogatások idején. Egy fiktív kommunista állam vezetője kivégzésére vár a börtöncellájában, amikor éjszaka váratlanul látogatói érkeznek: egy államvédelmi tiszt, később pedig egykori szerelme, az ünnepelt írónő. Felajánlják neki a szabadulást, ha megtagadja elveit és együttműködik az államvédelmi szolgálattal. A darab bemutatója része a Terror Háza Múzeum idei programsorozatának, amelynek keretében rendhagyó tárlatvezetésekkel, történelemórákkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, tablókiállítással, emlékünnepséggel, gyertyagyújtással és ingyenes nyitvatartással várja az emlékező közönséget.
A kommunizmus több mint 100 millió áldozatot követelt világszerte. 700 ezer honfitársunkat hurcolták el szovjet kényszermunkatárborokba, 70 ezer magyart börtönöztek be és 700-at végeztek ki politikai okokból 1945 után. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején 200 ezren hagyták el az országot. Magyarországon a kommunista pártnak egyetlen célja volt: a totális politikai hatalom átvétele. A társadalmi ellenállás minden formáját eltiporták, csak a párt érdeke számított. A munkatáborokba hurcolás, a letartóztatások, a kihallgatások, a kínzások, a koncepciós- és kirakatperek, a kivégzések a mindennapok részévé váltak. Ez utóbbiakkal már „sajátjainak” is üzent az állampárt: bárkiből lehet szabad préda, a párt vélt vagy valós ellensége. Az Országgyűlés 2000. június 13-ai döntésével nyilvánította február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.
Pavel Stantchev darabjának történetét a valóság ihlette: Trajcso Kosztov bolgár kommunista politikus története, aki bár a Minisztertanács elnökhelyetteseként a kommunista hatalomátvétel egyik kulcsfigurája volt, nem rejtette véka alá a szovjetekkel kapcsolatos ellenérzéseit. Emiatt 1949-ben minden tisztségétől megfosztották, letartóztatták, majd kegyetlen kínzásokat követően aláírattak vele egy olyan jegyzőkönyvet, amelyben beismerte, hogy a jugoszláv diktátor Tito és a nyugat-európai hírszerző szervek beszervezett ügynöke. „Vallomását” a bírósági tárgyaláson visszavonta, azonban hiába tagadta bűnösségét, a bíróság végül halálra ítélte Kosztovot, akit 1949. december 17-én kivégeztek. Sztálin halála után három évvel, 1956 novemberében Kosztovot rehabilitálták és helyreállították párttagságát.
A darabot a szerző eredetileg bolgár nyelven írta, majd francia nyelven átdolgozta. A Sediánszky Nóra fordításában elkészült színművet a Kossuth-díjas Káel Csaba rendezi. A darab dramaturgja Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója. Kosztov szerepében Őze Áron látható majd, Gesev államvédelmi tisztet Lengyel Ferenc alakítja, Kosztov egykori szerelmét Balázsovits Edit játssza. A darab zenei közreműködője Káel Norbert zongoraművész lesz.
Egy éjszaka, két reggel... dráma két felvonásban
Írta: Pavel Stantchev
Fordította: Sediánszky Nóra
Szereplők: Balázsovits Edit, Őze Áron, Lengyel Ferenc
Közreműködik: Káel Norbert zongoraművész
Dramaturg: Ugron Zsolna
Rendező: Káel Csaba
Pavel Stantchev 1966-ban született Szófiában. 1988-ban Bulgáriában publikált először, Leendő író című novelláskötetével elnyerte a legjobb pályakezdő díját az 1989-es Déli Fesztiválon, Haskovóban. Szláv irodalmi tanulmányai után az École Supérieure de Journalisme de Paris-n diplomázott. 1990-ben érkezett Párizsba, ahol újságíróként és médiamenedzserként dolgozott. Az elmúlt 35 évben több médiát és televíziót irányított Európában. 2019 óta Budapesten él, ahol egy televíziós csatorna igazgatója. Az Egy éjszaka, két reggel... az első színdarabja.