"Minden magyarban van valamennyi Puskásból" – Megnyílt a Puskás Múzeum
Ünnepélyes keretek között nyílt meg 2024. november 25-én a Puskás Múzeum, a budapesti Puskás Arénához tartozó, egykori Népstadion Toronyépületében. Az illusztris eseményen beszédet mondott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Schmidt Mária történészprofesszor, a Puskás Múzeum vezető kurátora, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, valamint Emilio Butragueno hatszoros spanyol bajnok, 69-szeres válogatott labdarúgó, a Real Madrid nemzetközi igazgatója. Az eseményen számos közjogi méltóság és élsportoló volt jelen.
Orbán Viktor miniszterelnök beszédében emlékeztetett arra, hogy a kommunisták félbehagyták a háború után nemzeti egyetértésben építeni kezdett Népstadion munkálatait, a magyar futball kegyvesztettségének monumentális jelképeként itt maradt a felemás, félbehagyott aréna.
Százéves álom vált valóra, amikor öt évvel ezelőtt megnyílt az újjáépült Népstadion. Az azóta eltelt öt évben az új stadion felnőtt világhírű elődje örökségéhez, sőt bizonyos szempontból túl is szárnyalta azt – jegyezte meg.
Orbán Viktor hangsúlyozta, a régi Népstadion mindenkori állapota a hanyatlás jelképe volt, az új Puskás Aréna a magyar sport, a magyar labdarúgás újjáépítésének szimbólumává vált.
„A mi látóhatárunk azért lehetett ennyire tágas, azért tekinthetünk ilyen messzire, mert (…) óriások vállán állunk. A magyar futball roppant öröksége kötelez, és erőt, muníciót is ad nekünk” – fogalmazott.
Ennek a legendáriumnak és kultúrának megtestesítője, világszerte ismert óriása a magyar Aranycsapat és annak kapitánya, Puskás Ferenc, „a magyar futballisták és minden tízesek örök példaképe” – jegyezte meg a kormányfő. Hozzátette: lesz folytatása az Aranycsapat mítoszának.
Tartoztunk még a magyar és a világfutballnak, az ide látogató százezreknek, saját magunknak, de elsősorban Öcsi bácsinak és zseniális magyar csapattársainak azzal, hogy itt, a róla elnevezett, immár ismét világhírű stadionban méltó emléket állítunk nekik. A Puskás Múzeum létrehozásával most ezt a feladatot teljesítettük – közölte Orbán Viktor, köszönetet mondva a Puskás Aréna toronyépületében megnyílt kiállításért Schmidt Mária vezető kurátornak és munkatársainak.
Schmidt Mária szerint a Puskás Arénában megnyílt Puskás Múzeum nemcsak egy nagyszerű emberről, a világ leghíresebb magyarjáról, Puskás Ferencről és az Aranycsapatról szól, hanem valójában a magyarokról mesél.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Puskás Múzeum vezető kurátora azt mondta, a múzeumban azt a büszke népet szeretnék megmutatni, amely soha nem félt megvívni a küzdelmeit sem a csatatéren, sem a tárgyalóasztalnál, sem a futballpályán.
„Ha megnézik, megértik, miért mondom azt, hogy minden magyarban van valamennyi Puskásból, és mindannyian egy kicsit Puskások is vagyunk” – fogalmazott, majd elmondta, hogy ennek szellemében a múzeum bejáratánál egy nagy Puskás kép felett azt a feliratot olvashatják a látogatók, hogy „Helyettünk is hős”.
Emilio Butragueno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója beszédében kiemelte: Puskás Ferenc volt a Real Madrid egyik legkiemelkedőbb alakja, mivel része volt annak a legendás csapatnak, amely Alfredo Di Stéfanóval és Paco Gentóval együtt, Santiago Bernabéu elnök vezetése alatt örökre megváltoztatta a Real Madrid és a világ labdarúgásának történetét.
Butragueno szerint a Real Madrid közössége nem csupán úgy emlékszik Puskás Ferencre, mint egy labdarúgóra, aki a klub címerét és mezét viselve rendkívüli eredményeket ért el, hanem úgy is, mint aki olyan értékeket képviselt, amelyekkel minden madridista szívét meghódította. Ilyen a kemény munka, az önfeláldozás, a csapatszellem, a tisztelet, a bajtársiasság és az alázat, melyek a Real Madrid számára is kiemelkedően fontosak – tette hozzá.
A nemzetközi igazgató hangsúlyozta, a Real Madrid egész közösségét különleges büszkeséggel tölti el a múzeum, amely az előbb említett értékek közvetítését is szolgálja. Végezetül elmondta, Puskás Ferencnek azért is hálásak, mert nagy szerepe van abban, hogy Magyarországon is oly sokan a Real Madridnak szurkolnak.
„Ez a kapcsolat a Real Madrid és Puskás Ferenc között örök” – zárta mondandóját.
Csányi Sándor, Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, a nemzetközi szövetség (FIFA) alelnöke emlékeztetett arra, hogy november 25-e a magyar labdarúgás napja, mivel a magyar válogatott 71 évvel ezelőtt ezen a napon győzte le a Wembley Stadionban az évszázad mérkőzésen 6-3-ra Angliát.
A sportvezető felhívta a figyelmet arra, hogy Puskás Ferenc az egész futball ikonikus alakja lett, és nagy elismerés a magyar futballnemzet számára, hogy a FIFA évről évre a legszebb gólt elérő játékost Puskás-díjjal jutalmazza.
Csányi Sándor szerint Puskás a labdarúgás történetének első „totális” játékosa, egyedi és különleges személyiség volt, ugyanakkor segítőkész és jó kedélyű ember is, a csapat motorja.
„A Puskás Múzeum jól szolgálja azt a célt, hogy megőrizze a magyar futball legméltóbb pillanatait, és a Puskás Arénában a legjobb helyen van, jó a tematikája, ugyanakkor interaktív” – jelentette ki az MLSZ első embere.
A Puskás Múzeum megnyitását levélben üdvözölte Aleksander Ceferin, az UEFA. Gianni Infantinó, a FIFA elnöke pedig videóüzenetben üdvözölte a megnyitóeseményt. Mindketten méltatták Puskás Ferencet, kiemelték jelentős szerepét az európai, illetve a világ labdarúgásában, utóbbi gyönyörűnek és világszínvonalú nevezte a kiállítást.
A rendezvény végén Orbán Viktor miniszterelnök, Schmidt Mária, Emilio Butragueno és Csányi Sándor a színpadon közösen aláírtak egy rekonstruált Puskás korabeli futball-labdát és ezzel szimbolikusan megnyitották a Puskás Múzeumot.
A Puskás Múzeum a világ legismertebb magyarja, a 85-szörös magyar és négyszeres spanyol válogatott, olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes, háromszoros Bajnokcsapatok Európa Kupája győztes Puskás Ferenc, a Nemzet Sportolója, az 1950-es évek magyar Aranycsapatának kapitánya pályafutásának állít méltó emléket. Az egyetemes futballtörténet egyik legkiválóbb sportolója, Puskás Ferenc élete és különösen sportsikerei mellett a kiállítás bemutatja az Aranycsapat történetét és azt a kort is, amelyben ezek a kivételes képességű labdarúgók minden idők egyik legsikeresebb csapatává váltak.
A kiállítás vezető kurátora, Schmidt Mária történészprofesszor, a Puskás Múzeum tervezésével és kialakításával megbízott Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány főigazgatója a létesülő múzeum tervezésekor Puskás Ferenc labdarúgó pályafutását helyezte a tárlat középpontjába. A Puskás Múzeum – az alapítói szándéknak megfelelően – olyan büszkeségponttá válhat, amely képes arra, hogy a fiatal nemzedékek számára is identitásteremtő, azt megerősítő attrakcióvá váljon.
A Puskás Múzeum alkotói
Történészi koncepció és vezető kurátor: Schmidt Mária
Látványtervező: F. Kovács Attila;
Kurátorok: Baczoni Dorottya, Békés Márton, Kollarik Tamás, Monoki Kálmán, Szabó László;
Szakmai vezető: Szöllősi György;
Szakértők: Dénes Tamás, Kő András, Lakat T. Károly, Malonyai Péter, Mravik Gusztáv, Novotny Zoltán, Szegedi Péter, Tabi Norbert;
Zene: Kovács Ákos;
Berendező: Makai László;
Kivitelezés: TorTer e-Design Kft., Gaál Péter, Magashegyi Balázs, Tornyai Péter, Varga Rózsa, RAPA Architects Kft., Ambrus György;
Audiovizuális installáció: Visual Europe Group, Pásztói Imre;
Grafika: Artom Grafika, Onódi Roland, Takács Judit, Takács Tamás;
Animáció, tartalomfejlesztés: Advertisz Reklám Iroda-Stúdió Kft., Mák Roland, Gyár Utómunka Kft., Boda Péter, Erdélyi Róbert, Herszényi Balázs, Németi Áron, ONLY Co Kft., Souldust.tv Kft.;
Fotográfia: Gyarmati István, Somogyi Nóra;
Ötvösmunkák: GM Művek
MTI/KKETTKA